תשחץ

תשחץ הוא סוג של תשבץ, שבו ניתנות ההגדרות בתוך מסגרת התשבץ וכיוון רישום המילה מסומן בחץ כיוון.

ההגדרות בתשחצים נרשמות בכתב זעיר בתוך משבצת סמוכה (בדרך כלל, אך לא תמיד) למשבצת בה צריכים לכתוב את האות הראשונה של המילה המוגדרת. המקום בתוך המשבצות מוגבל ומשפיע על היכולת של המחבר לפרט ולהעמיק את ההגדרה.

היתרון הגדול של התשחץ, לעומת התשבץ הרגיל, נעוץ בכך שהפותר אינו צריך להעביר את מבטו מאזור ההגדרות לאזור כתיבת המילים, הלוך וחזור.

בישראל הפופולריות של התשחצים גבוהה מאוד ומספר חוברות התשחצים, הנמכרות לציבור הרחב, עולה על מספר כל יתר סוגי התשבצים גם יחד.

קביעת איכותו של תשחץ
איכותו הטכנית של תשחץ נמדדת ממבט ראשון לפי שני מבחנים עיקריים:
1 – קיומם של מערכים רצופים של משבצות שחורות/משבצות המכילות הגדרות, שמחלקים את התשחץ למספר תשחצים קטנים יותר, מעיד על איכות נמוכה.
2 – מספר גדול יחסית של משבצות שחורות/משבצות המכילות הגדרות מעיד על איכות נמוכה. היחס מחושב על ידי חלוקת סה"כ משבצות התשחץ במספר המשבצות השחורות/המשבצות המכילות הגדרות שיש בו. למשל, תשחץ ברוחב של 13 משבצות ובאורך של 18 משבצות מכיל סה"כ 234 משבצות. אם יש בו 50 משבצות שחורות/משבצות המכילות הגדרות זה יחס של 4.68=234:50, יחס טוב למדי, אך אם היחס יהיה מספר נמוך בהרבה כמו 3.25=221:68 זה תשבץ באיכות טכנית נמוכה.
3 – מספר גדול יחסית של אותיות סגורות (אות המהווה חלק ממילה אחת בלבד ולא משתי מילים), מכביד בצורה טכנית על הפותרים, אך מקל את מלאכת המחברים. מספר גדול יחסית של אותיות סגורות, הוא תוצאה מתבקשת של ריבוי המשבצות השחורות או המכילות מידע, ועל כן מעיד על איכות נמוכה יותר.

מחברי התשחצים יכולים לקבוע את הקושי שלהם על ידי שיבוץ מילים או מושגים פחות שכיחים או על ידי מתן הגדרות כלליות יותר או מתחכמות או על ידי קביעת מספר הנקודות השחורות או המכילות מידע.

תשחצים מעמיקים
בהתאם לבקשתם של חלק מפותרי התשחצים, החלטנו בהוצאת ענבר להפיק חוברת תשחצים המאתגרת את הפותרים בתחומי ידע מגוונים. לשעשועון תשחצים זה קראנו בשם "תשחצים מעמיקים" ולבנייתו נדרשנו לייצור תשחצים עם הגדרות ארוכות יותר. אורך ההגדרות חייב אותנו לא לחלק משבצות בין שתי הגדרות או שלוש, אלא להקדיש לכל הגדרה משבצת שלמה.

אודות אריה ענבר

המייסד, הבעלים והעורך הראשי של "הוצאת ענבר"
פורסם בקטגוריה עברית, תשבצים וחידות, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא תשחץ

 1. מאת Shaul Barkan‏:

  I live in the Los Angeles Area.
  I would like to purchase several Hebrew crossword books.
  How can I do it?
  Thank you
  Shaul Barkan

  • מאת אריה ענבר‏:

   שלום לך שאול ברקן,

   לאחר שתבחר במדור רכישת תשבצים את החוברות, שברצונך להזמין, תעביר לנו באי מייל את הרשימה לכתובת arie@sheroot.net ובדואר חוזר נודיע לך מהי עלות החוברות והמשלוח ללוס אנג'לס באמצעות הדואר. את העלות תצטרך לשלם באמצעות העברת כספים בין-לאומית – שירות WESTERN UNION – דואר ישראל. עם קבלת התשלום החבילה תישלח אליך בדואר.

   בברכה,
   אריה ענבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *