תשבץ מספרים

תשבץ מספרים הוא תשבץ שיש לשבץ בו מספרים (בדרך כלל מספרים שלמים גדולים מ-9). את המספרים משבצים באותה דרך שבה משבצים מילים בתשבץ רגיל, על-פי ההגדרות הנתונות, במאוזן ובמאונך.

להבדיל מתשבץ רגיל בעברית, המספור, במסגרת תשבץ המספרים, מסודר משמאל לימין, כמקובל בעולם המספרים.

רבות מההגדרות למספרים, שהפותר אמור לשבץ בתוך המסגרת, ניזונות זו מזו, כמו בהגדרה "6 מאוזן, במהופך, ועוד 1 מאונך". בנוסף להגדרות מסוג זה, מקובל להציב כמה הגדרות ידע, כמו "השנה בה נערכה מלחמת ששת הימים" או "מספר השעות ביממה", כדי לתת קצה חוט לפותר.

בדרך כלל נדרשים הפותרים לידע בשש פעולות חשבון: חיבור, חיסור, כפל, חילוק, העלאה בחזקה והוצאת שורש ריבועי.

תשבץ חשבוני
סוג מיוחד של תשבץ מספרים הוא התשבץ החשבוני. בתשבץ חשבוני צריך לשבץ, כמו בתשבץ המספרים, מספרים בני 2 ספרות ויותר, אך ההגדרות בתשבץ חשבוני הן פעולות חשבון, שצריך לבצע, כדי לקבל את התוצאה המבוקשת. לדוגמה, ההגדרה היא 7*5*7-3*5*4*3 והתשובה היא 305. לפתרון נכון של תשבץ חשבוני, יש להקפיד על הסדר הנכון של הפעולות החשבוניות, בהתאם לכללי קדימות אופרטורים (תחילה מבצעים העלאות בחזקה והוצאות שורש, לאחר מכן כפל וחילוק ורק בסוף חיבורים וחיסורים), כמקובל במתמטיקה.

קאקורו הוא פיתוח מיוחד של תשבץ חשבוני.

תשבצי מספרים בהוצאת ענבר

בהוצאת ענבר משובצים תשבצים מספרים בחוברות מסוג "אניגמה", "קובץ אניגמה", "מגוון", "חגיגה" ו"חגיגה כפולה". החוברת המיוחדת, "מצעד המספרים", מכילה, לצד תשבצים מסוג סודוקו וקאקורו, גם מבחר של תשבצי מספרים שונים וחידות מתמטיות.

אודות אריה ענבר

המייסד, הבעלים והעורך הראשי של "הוצאת ענבר"
פורסם בקטגוריה מתמטיקה, תשבצים וחידות, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *