תלונות ותקלות

מלאכת חיבור התשבצים ויתר החידות והפקת השעשועונים השונים מורכבת מאוד. ככל שהמלאכה מסובכת ומורכבת יותר, כך גדלה ההסתברות לשגיאות. אנחנו מפעילים מערך בדיקה על כל תשבץ, תפזורת או חידה, ללא יוצא מן הכלל. מערך הבדיקה יעיל ומפעם לפעם אנו משכללים אותו, כלקח מגילוי שגיאות. מספר השגיאות נמצא בירידה מתמדת, אך אין לנו אשליות ויודעים, שאין חסינות מפני השגיאות, במיוחד כשטיטיוילוס בסביבה..

אנחנו אחראים לאיכות השעשועונים המופיעים במסגרת הוצאת ענבר ולא מנסים להתחמק, כשקורות תקלות, לכן פרטי ההוצאה, כתובת דואר, טלפון ולאחרונה גם אי מייל, מופיעים על גבי כל החוברות שלנו. כל תלונה, המגיעה אלינו, המצביעה על שגיאה, נבדקת ביסודיות. אפשר לסווג את התלונות לכמה קטגוריות ובהתאם לכך גם הטיפול בהן:

שגיאות תוכן

שגיאות תוכן נדירות למדי, אך לא כך התלונות, אולם רוב התלונות המגיעות על שגיאות תוכן מתגלות כשגיאות של המתלוננים, שלא טרחו לבדוק, לפני משלוח התלונה, האם המילונים/האנציקלופדיות השונים מאשרים את תלונתם. קרה שקיבלנו תלונות על שיבוץ מילים "שגויות", כשהמילים היו תקינות לחלוטין, אך המתלוננים לא הכירו אותן, כמו במקרה של המילה "שערה" במובן של "סערה" או שסברו שמדובר בטעות, למרות שהמילה תקינה לחלוטין, כמו במקרה של המילה "חמורה", שאינה נופלת במאומה מה"אתון". כמובן, היו גם תלונות מוצדקות, שלמדנו מהן ושיפרנו את ידיעותינו, כמו לגבי ה"שפן", שהגדרנו בעבר הרחוק, בטעות, כמכרסם והוא אינו שייך למשפחת המכרסמים, אלא למשפחה ייחודית, משפחת השפניים.

פגמים בתהליך ההדפסה והכריכה

במהלך הדפסת החוברות וכריכת הדפים עלולות להתרחש תקלות שונות. כשמדובר בתקלה הנוגעת לכל המהדורה (מהדורה כוללת אלפי חוברות), בודקים אם ניתן לתקן את התקלה ואם לא. חומרת התקלה יכולה לקבוע את המשך הטיפול בה. אם התקלה ניתנת לתיקון במאמץ סביר, מתקנים זאת. היה מקרה, באחת מהחוברות מהסדרה "מגוון", שבמקום עמוד מסוים הודפס בפעם נוספת העמוד שקדם לו. הדפסנו את העמוד החסר והדבקנו אותו בכל החוברות, על העמוד השגוי. אם התקלה לא ניתנת לתיקון והיא חמורה, דין המהדורה להישמד וזה אבדן כספי כבד. אם התקלה לא ניתנת לתיקון, אך אינה חמורה, למשל כמה עמודים שהודפסו בטעות במיקום נמוך מדי, לכן בחיתוך השוליים הורד חלק ממספר העמוד, נמשיך להפיץ את החוברת ונקווה שהפותרים יגלו הבנה – איננו מתיימרים להיות חסיני שגיאות.

לפעמים הפגמים נוגעים רק לכמות קטנה של חוברות ואיננו מודעים לקיומם, עד שמגיעה התלונה. כשמדובר בפגם טכני, כמו 4 עמודים לבנים בחוברת (תקלה כזאת תופיע תמיד בכפולות של 4, כי דף הנייר מקופל ל-4) או הדפסה בלתי קריאה, הטיפול יהיה בכל מקרה בנפרד, על ידי החלפת החוברות הפגומות בחוברות תקינות.

תגובות הפותרים מהוות היזון חוזר המאפשר לנו לשפר ולשכלל את עצמינו ואת מערך הבדיקה, לכן אנו אסירי תודה לכל המעירים ומאירים את עיניינו – תודה!

ציידי הפיצויים

מרבית הלקוחות, הפונים אלינו עם גילוי הפגמים, עושים זאת כדי לעזור לנו לשפר את מלאכתנו או כדי שנפצה אותם על רכישת חוברת פגומה, שקנו בתום לב, אך קיימים גם מקרים בודדים של מה שאני מכנה "ציידי פיצויים".

"ציידי פיצויים" מחפשים פגמים בחוברות, כדי שיוכלו לתבוע פיצוי על "עגמת נפש", הם יתפסו לשגיאה אמיתית או מדומה וינסו לנפח אותה ככל האפשר, יטענו, מבלי להוכיח זאת, שזו רק שגיאה אחת מתוך רבות ו"נורא" התאכזבו, השגיאה הרסה להם את החוויה ונכנסו לדיכאון בגללה והכל במטרה לסחוט פיצוי. המדיניות שלנו היא לפצות, על ידי החלפת החוברת, במקרים בהם נגרם נזק של ממש, אך לא במקרים של נזק שולי לחלוטין (למשל כמה שורות מטושטשות בעמוד אחד בקובץ בן 320 עמודים תקינים…), מה שמוגדר כבטל ב-60 לא יזכה לפיצוי.

מי שמקווה לעשות קופת פיצויים שמנה ממציאת טעות בשעשועון שלנו, מבזבז את זמנו לשווא.

10 תגובות בנושא תלונות ותקלות

 1. מאת צבי ברנע‏:

  שלום ובוקר טוב.
  מאחר ולא מצאתי דרך לכתוב אליכם החלטתי לפנות בדרך זו.
  משום מה אין אפשרות לאחרונה למצוא בחדרה את חוברות התשבצים מהוצאתך/כם. לדברי הבעלים של הקיוסק היחיד בחדרה המשווק את החוברות, פשוט המפיץ מגיע פעם בחודש או יותר, ולאחרונה המפיץ לא הגיע.
  הדרך השנייה בה הוצאתכם מפיצה היא ע"י הזמנה דרך הדואר. והתשלום נעשה ע"י המחאות/צ'קים.
  מדוע לא ניתן לשלם בעזרת כרטיסי אשראי? התשלום ע"י משלוח המחאות מסבך את הדרך בה ניתן לרכוש, ופרק הזמן שבין משלוח הצ'קים, אישורם,משלוח החובות והגעתם ללוח הוא מסובך וארוך יותר.
  לתשובתך/כם המלומדת אודה

  • מאת אריה ענבר‏:

   שלום לך,
   אדאג לכך שיבקרו ויספקו תשבצים בקרוב בחדרה. לצערי מסיבות כלכליות מובהקות לא נוכל כעת לקבל תשלום באמצעות כרטיס אשראי ונמשיך בדרך, המעט יותר מסורבלת, של תשלום באמצעות המחאה. אם וכאשר יווצרו תנאים מתאימים לתשלום באמצעות כרטיס אשראי, נודיע על כך במדור "רכישת תשבצים".

   בברכה,
   אריה ענבר

 2. מאת רויטל מזרחי‏:

  שלום וברכה!
  למרות שכאן אני אמורה לכתוב תגובה על תקלה אני רוצה לכתוב שאלה או יותר נכון להודות
  אני אוהבת מאוד לפתור סודוקו כל פעם שאני רואה בעיתון או בכל מקום אפשרי אני פותרת
  אני מאוד מסתקרנת לדעת אך בונים סודוקו ????? על פי מה קובעים איזה מספרים להציג אני לא מדברת על סודוקו מצולעים וכדומה אני מדברת על סתם סודוקו רגיל
  נגיד שאני רוצה לעשות גם . איך אני יודעת איזה מספר להציג כדי שהפותר יגיעה לתשובה אפשר לדעת מה הסוד אפילו בקטנה סתם להרחיב את הידע שלי
  אשמח אם הקבל תשובה אפילו מורכבת אני אנסה להבין
  תודה

  • מאת אריה ענבר‏:

   שלום רויטל,
   יצירת תשבץ סודוקו וקביעת מיקומן של הספרות, הניתנות מראש, נעשים על פי מודלים מתמטיים. אין אפשרות ללמד על רגל אחת שיטות מתמטיות מורכבות, במיוחד כשלמורה אין מושג מהי רמת הידע המתמטי של התלמיד/ה הפוטנציאלי/ת. פרט לכך, שיעורים מוצלחים מדי בנושא יובילו לכך שלא יזדקקו יותר לפרי עמלי, לכן, אני מקווה שתסלחי לי על כך, אך את הידע שלי אשמור לעצמי ולציבור הרחב אמשיך לספק, תמורת תשלום כמובן, את תוצרתי.

   בברכה,
   אריה ענבר

 3. מאת סמדר אבי -עד‏:

  אני מעונינת לרכוש חוברות אבל ראיתי שהמלאי מעודכן ל-2011. איך אפשר לדעת מה יש במלאי עכשין?

 4. מאת אריה ענבר‏:

  שלום לך סמדר,
  המלאי מעודכן נכון להיום והוא מתעדכן בהתמדה.

 5. מאת עמליה‏:

  שלום רב, רכשתי אין ספור חוברות של תשחצים ואני וילדיי נהנים לפתור, יש רק בעיה אחת, בהמוןןן תשחצים אתה חוזר שוב ושוב על הערך "מין" – (לתומנו חשבנו שהתשובה היא "זן" או "סוג", אך התפלאנו שהתשובה יצאה שוב ושוב ושוב "סקס", זה חוזר על עצמו בהמון חוברות והמון תשחצים, אני חושבת שזה לא לעיניין, תודה על התייחסותך

  • מאת אריה ענבר‏:

   שלום עמליה,
   התשובה להגדרה "מין" היא לעתים "סוג" או "זן" ולעתים "סקס". אין סיבה להחרים את המילה "סקס", היא מילה לגיטימית המתארת מקטע חשוב מאוד בחיי מרבית בני האדם. למיטב ידיעתי השימוש במילה זו בתשחצים שלי אינו שכיח כל כך, כפי שאת מתארת – אולי משום שהיא צורמת לך, את שמה לב אליה יותר מאשר למילים אחרות. בעתיד אשתדל להקפיד שלא יהיה שימוש מופרז במילה זו.

   בברכה

 6. מאת אוריאל שטרן‏:

  שלום אריה.
  אנחנו קוניםהרבה תשחצים שלך ממני ועוז בקיוסק בדרגת סנטר בחולון.
  לא לכל התשחצים שלך נתת מספרים, כך שקה לעקוב אחרי מה שחסר לנו….
  אז לא יודעים איך להזמין נוספים דרך האתר שלך.

  שנית-יש מילים שלא נתקלנו בהן ביום יום , אז מאיפה לקחת אותן?

  בלקט נמרוד,
  למחצה – אצלך הפירוש הוא – דמי (עמ. 102)
  מעבר מפורז – אצלך הפירוש – פסז (עמ.103)

  • מאת אריה ענבר‏:

   שלום אוריאל,
   אני מתנצל על העיכוב בתגובה. לעצם העניין, "דמי" היא מילה לועזית, שמקורה בצרפתית ומשמעותה "חצי", כדברי המילון הלועזי-עברי של דן וקפאי פינס. יש גם ביטויים, "דמי-מונד" = חצי עולם, "דמי-סק" = יבש למחצה (מקובל לגבי יין). עכשיו להגדרה השנייה ההגדרה של פסז', הכתובה בתשחץ, אינה כפי שכתבת, אלא "מעבר מפולש" וזו הגדרה מדויקת. "מפולש" בעברית משמעו "פתוח משני צדדים" ובאנגלית מתורגם ל-passageway ובקיצור passage. אני מקווה שהעשרתי את ידיעותיך.

   לגבי הזמנת תשבצים, ראה את המדור "רכישת תשבצים" באתר זה, שם גם תמצא את פירוט התשבצים המצויים במלאי ההוצאה וכמובן, את שמותיהם ואת נוהל ההזמנה.

   בברכה,
   אריה ענבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *