סוק"ק

סוק"ק (סודוקו וקאקורו) הוא תשבץ מספרים המהווה שילוב של סודוקו עם אלמנטים של קאקורו.

לוח הסוק"ק זהה ללוח רגיל של סודוקו ושיבוץ הספרות בו נעשה לפי הכללים לפתרון סודוקו. בנוסף יש בו חלוקה פנימית של מקבצי משבצות (2, 3, 4 או יותר משבצות) מתוחמים. בפינה השמאלית העליונה של כל מקבץ מתוחם מצוין מספר המהווה סכום של הספרות שצריך לשבץ במשבצות המתחם.

המתחמים המסוכמים עוזרים לפותר, ולכן, כדי לשמור על הקושי המאתגר, מספר הספרות הניתנות מראש בסוג זה של סודוקו, קטן בהרבה מהמקובל בחידות סודוקו אחרות.

בין הווריאנטים של סודוקו, הסוק"ק נחשב לאחד הקשים שביניהם. בהוצאת ענבר פורסמו מספר סוק"קים בחוברות התשבצים מסוג סודוקו – שעשועון מורחב ומגוון, ממספר 10 ומעלה.

 

סוק"ק אלכסונים

בסוק"ק אלכסונים מוצבים בשולי מסגרת הסודוקו הרגילה סיכומי המספרים המוצבים על אלכסוני שמונת הריבועים הפריפריאליים (לא כולל את הריבוע המרכזי), כשחיצים מצביעים על האלכסונים אליהם מתייחסים המספרים. תשבצי סוק"ק אלכסונים הופיעו לראשונה בהוצאת ענבר בשעשועון סודוקו מס' 12.

אדוקו
אדוקו (Addoku) הוא גרסה של סוק"ק, שבה הפותר אינו מקבל על הלוח אף ספרה. היעדר הספרות מקשה על התחלת הפתרון, אך בנייה מתאימה של המתחמים המסוכמים, בשילוב חוקי הסודוקו, מאפשרים בכל זאת את פתירת התשבץ.

סודוקו מצולעים עם סיכומים בצד הוא סוג נוסף של סוק"ק. מדובר בסודוקו מצולעים, שבצידי מסגרת הסודוקו מצוינים סיכומים של הספרות, שאמורות להיות מוצבות באותה שורה או באותו טור, עד לקו המעובה הקרוב.

אודות אריה ענבר

המייסד, הבעלים והעורך הראשי של "הוצאת ענבר"
פורסם בקטגוריה מתמטיקה, תשבצים וחידות, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא סוק"ק

  1. מאת Bear‏:

    Thank you so much for this atricle, it saved me time!

  2. פינגבאק: קאקורו | הוצאת ענבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *