מצנט

מֶצֶנָט (מלועזית: Mecenat) הוא מונח לועזי שהתאזרח בעברית ומסמל בעל הון המפנה חלק ממשאביו לתמיכה באמנות ללא קבלת תמורה ישירה.

השם "מצנט" נגזר משמו של גאיוס קילניוס מאיקנס, רומאי עשיר ממוצא אטרוסקי, שתמך במשוררים צעירים. הוא תמך בורגיליוס (Vergilius), שכתב לכבודו את היצירה Georgicon. ורגיליוס, שהתרשם עמוקות משיריו של הורטיוס (Horatius), קישר בינו לבין מאיקנס. הורטיוס שהתחיל את השיר הראשון בקובץ האודות בפנייה לפטרונו החדש, קיבל ממאיקנס תמיכה כספית מלאה ואחוזה בהרי הסבינות. בני חסות נוספים של מאיקנס היו פרופורטיוס והמשוררים הזוטרים: וריוס רופוס, פלוטיוס טוקה, ולאגיוס רופוס ודומיטיוס מרסוס.

מעשים אלה ואחרים באותו סגנון הפכו את שמו של מאיקנס לשם דבר – לאפונים (מושג שנגזר משמו של אדם מסוים) המסמל בעל הון הנותן את חסותו לאמנים נזקקים ולאמנויות בכלל.

במהלך ההיסטוריה היו מצנטים גדולים, דוגמת לורנצו דה מדיצ'י, שתמך באמני הרנסנס, ומצנטים קטנים, שהסתפקו בכך שזימנו אמנים, סופרים או משוררים לסעוד איתם, כדי לחסוך להם את צורכי המחייה. האמנים המוזמנים לארוחה שימשו לעתים את המארחים כנושא מעורר עניין עבור האורחים האחרים.

בתקופה המודרנית, העברת המשאבים מבעלי ההון חובבי האמנות אל האמנים הנזקקים הפכה, בדרך כלל, לשיטתית יותר, והיא עוברת דרך ועדות המעניקות פרסי יצירה או מלגות קיום, לפי עמידה בקריטריונים מסוימים. גם המדינה המודרנית מעודדת סוג זה של נדבנות על ידי מתן הטבות מס לעוסקים בכך.

הנדיבות של המצנטים זוכה לעתים לתמורה במוניטין החיובי הנבנה להם ובהנצחתם בעזרת יצירותיהם של בני חסותם.

אודות אריה ענבר

המייסד, הבעלים והעורך הראשי של "הוצאת ענבר"
פורסם בקטגוריה אטימולוגיה, עברית, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *