טריסטן ברנאר

הסופר, המחזאי, העיתונאי, ההומוריסטן ומחבר התשבצים טריסטן ברנאר (Tristan Bernard) נולד בשנת 1866 בשם פול ברנאר בעיר בֶּזַאנסוֹן, בדרום צרפתי, במשפחה יהודית. בגיל 14 התלווה לאביו במעבר לעיר הבירה, פריז, שם עבד אביו כאדריכל. פול הצעיר למד בבית ספר תיכון והמשיך ללימודי משפטים, אותם סיים בהצלחה. הוא העדיף לא לעסוק במשפטים, אלא בעסקים. פול ברנאר ניהל מפעל אלומיניום וזירה של מרוצי אופניים.

משנת 1891 התחיל לפרסם יצירות ב"כתב העת הלבן" תחת שם העט טריסטן ברנאר (טריסטן היה שמו של סוס מרוצים עליו הימר ברנאר בהצלחה). בשנת 1894 יצא לאור הרומן הראשון שלו, שכתב יחד עם חברו, פייר ובר. שנה לאחר מכן התפרסם המחזה הראשון מפרי עטו, קומדיה בשם “רגליים מצופות ניקל" (Les Pieds nickelés ). ברנאר היה פורה מאוד ויצירתו הצטיינה בעיקר בתחום ההומור.

ברנאר היה מקורב ללאון בלום (יהודי צרפתי שכיהן כראש ממשלת צרפת), לז'ול רנאר ולמרסל פניול. הוא זכה לפרסום לא רק הודות לרומנים ולמחזות הרבים שלו, אלא גם הודות למשחק חברתי שהמציא, “משחק הסוסונים" (le jeu de petits chevaux), למשחקי המילים ולתשבצים שחיבר ופרסם. טריסטן ברנאר נחשב לבר סמכא בתחום התשבצאות הצרפתית וקבע כמה מכללי היסוד של האתיקה המקצועית בתשבצאות.

במלחמת העולם השנייה נעצר ונשלח למחנה מעצר, אך המחאה הציבורית הביאה לשחרורו בשנת 1943. בתקופת מעצרו התערערה בריאותו והוא נפטר בשנת 1947.

אודות אריה ענבר

המייסד, הבעלים והעורך הראשי של "הוצאת ענבר"
פורסם בקטגוריה ביוגרפיות, תשבצים וחידות, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *